Om oss

Att bli tvungen att starta om var precis det som behövdes för att skapa en Naprapatklinik i särklass. Välkommen till Muskelcentrum, där kompetens, erfarenhet och kontinuerlig utveckling ligger i hjärtat av den dagliga driften.

Såhär hjälper vi dig

Alla är olika. Det är därför du behöver professionella Naprapater med genuin kompetens och tålamod – vare sig du har ont eller önskar hjälp med att nå ett fysiskt mål. Vår målsättning är att motivera dig genom vägledning, aktivering och behandling så att du kan undvika skador och återkommande besvär på lång sikt.

Kompetensutveckling och vidareutbildning för alla våra Naprapater är något vi lägger stort fokus på. Som komplement till vår utbildning har vi bland annat fördjupat oss inom stötvågsbehandling, dry needling och diagnostiskt ultraljud. I praktiken betyder detta att vi kan hjälpa dig med alla sorters belastningsskador från rörelseapparaten; rygg, nacke, axlar, armar, handled, höft, knä, ben och fot. Tillsammans tar vi fram en strategi som fungerar för dig, och som även säkrar din fysik för framtiden.

Vision och mål

Vår vision: En Naprapatverksamhet som i samtliga led av sin verksamhet utmärker sig inom kompetens, kvalité och kundutveckling.

Våra mål:

  • att du ska bli ditt bästa fysiska jag, med vår breda kompetens i ryggen
  • att kontinuerligt lära, så vår expertis utvecklas och förbättras
  • att använda vår anknytning till elitidrotten aktivt med alla våra kunder
  • att jobba outtröttligt för att utveckla Sveriges bästa Naprapatkliniker

Oavsett vart du befinner dig är det bara att börja – det är därför vi på Muskelcentrum finns här. Vi ska hjälpa dig med vår kompetens och erfarenhet, så att du kommer fram till ditt mål på rätt sätt, från start till slut. Välkommen till oss!

Vår berättelse

Efter 11 knäoperationer och otaliga timmar med rehabilitering insåg vår grundare 2007 att hans karriär som professionell hockeyspelare var över. Passionen och viljan från idrotten, att ge allt för att uppnå sina mål var en självklarhet, blev början på ett nytt projekt: En ny utbildning, och en Naprapatklinik. För kunde Johan inte spela, kunde han i alla fall hjälpa andra som begränsades av smärta – som Naprapat och expert på kroppen.

Det som började med två personer i en 48 m2 källarlokal har i dag blivit till flera Naprapatkliniker med akademisk pondus och djupgående kompetens. Här jobbar vi med idrottare på yttersta elitnivå och har flertalet internationella landslagsuppdrag. Samtliga du träffar på Muskelcentrum är utbildade naprapater, antingen legitimerade eller i färd med att slutföra sin legitimationspraktik – men vi stannar inte när vår utbildning är fullgjord. Precis som att vi kommer utmana och uppmana dig på vägen mot dina mål jobbar vi kontinuerligt på att bli bättre i dag än vad vi var i går. Det är just värdegrunden om att ständigt utvecklas som har varit receptet på vår succé, och så har vi tänkt att fortsätta.

Naprapater i Uppsala

Josef Karlsson

Leg. Naprapat

Josef@muskelcentrum.se

Erik Ohlsson

Leg. Naprapat

Erik@muskelcentrum.se

Johan Söderström

Leg. Naprapat
VD och grundare

Johan@muskelcentrum.se

Axel Söderlund

Leg. Naprapat

Axel@muskelcentrum.se

Jacob Branzell

Leg. Naprapat

Jacob@muskelcentrum.se

Evelina Angrén

Leg. Naprapat

Evelina@muskelcentrum.se

Jimmy Petersson

Leg. Naprapat

Jimmy@muskelcentrum.se

Nicklas Hellborg

Leg. Naprapat

Nicklas@muskelcentrum.se

Petter Isaksson

Leg. Naprapat

Petter@muskelcentrum.se

Elias Darvishian

Leg. Naprapat

elias@muskelcentrum.se

Viktor Nilsen

Leg. Naprapat

Viktor@muskelcentrum.se

Titti Ederot Magnusson

Leg. Naprapat

Titti@muskelcentrum.se

Emma Kosterbärg

Leg. Naprapat

Emma@muskelcentrum.se

Sofia Nygren

Leg. Naprapat

sofia@muskelcentrum.se

Oskar Widlund

Leg. Naprapat

Oskar@muskelcentrum.se

Evelina Widberg

Examinerad Naprapat
Leg. tjänstgörande

Evelina.widberg@muskelcentrum.se

Pooya Nasseri

Legitimationstjänstgörande Naprapat

pooya@muskelcentrum.se

Naprapater i Gävle

Sophie Schelin

Leg. Naprapat

Sophie@muskelcentrum.se

Robert Sandström

Leg. Naprapat

Robert@muskelcentrum.se

Anders Stenström

Leg. Naprapat

Anders@muskelcentrum.se

Anton Liljemark

Leg. Naprapat

anton@muskelcentrum.se

Hugo Rosander

Examinerad Naprapat
Leg. tjänstgörande

hugo@muskelcentrum.se

Naprapater i Sigtuna

Christian Bure

Leg. Naprapat

Christian@muskelcentrum.se

Jennifer Andersson

Examinerad Naprapat
Leg. tjänstgörande

jennifer@muskelcentrum.se

Naprapater i Västerås

Daisy Alarcon

Leg. Naprapat

Daisy@muskelcentrum.se

Ebba Immelsjö

Leg. Naprapat

Ebba@muskelcentrum.se

Niclas Ericsson

Leg. Naprapat

Niclas.ericsson@muskelcentrum.se

Alen Manovic

Leg. Naprapat

Alen@muskelcentrum.se