Om oss

Att bli tvungen att starta om var precis det som behövdes för att skapa en Naprapatklinik i särklass. Välkommen till Muskelcentrum, där kompetens, erfarenhet och kontinuerlig utveckling ligger i hjärtat av den dagliga driften.

Såhär hjälper vi dig

Alla är olika. Det är därför du behöver professionella Naprapater med genuin kompetens och tålamod – vare sig du har ont eller önskar hjälp med att nå ett fysiskt mål. Vår målsättning är att motivera dig genom vägledning, aktivering och behandling så att du kan undvika skador och återkommande besvär på lång sikt.

Kompetensutveckling och vidareutbildning för alla våra Naprapater är något vi lägger stort fokus på. Som komplement till vår utbildning har vi bland annat fördjupat oss inom stötvågsbehandling, dry needling och diagnostiskt ultraljud. I praktiken betyder detta att vi kan hjälpa dig med alla sorters belastningsskador från rörelseapparaten; rygg, nacke, axlar, armar, handled, höft, knä, ben och fot. Tillsammans tar vi fram en strategi som fungerar för dig, och som även säkrar din fysik för framtiden.

Vision och mål

Vår vision: En Naprapatverksamhet som i samtliga led av sin verksamhet utmärker sig inom kompetens, kvalité och kundutveckling.

Våra mål:

  • att du ska bli ditt bästa fysiska jag, med vår breda kompetens i ryggen
  • att kontinuerligt lära, så vår expertis utvecklas och förbättras
  • att använda vår anknytning till elitidrotten aktivt med alla våra kunder
  • att jobba outtröttligt för att utveckla Sveriges bästa Naprapatkliniker

Oavsett vart du befinner dig är det bara att börja – det är därför vi på Muskelcentrum finns här. Vi ska hjälpa dig med vår kompetens och erfarenhet, så att du kommer fram till ditt mål på rätt sätt, från start till slut. Välkommen till oss!

Vår berättelse

Efter 11 knäoperationer och otaliga timmar med rehabilitering insåg vår grundare 2007 att hans karriär som professionell hockeyspelare var över. Passionen och viljan från idrotten, att ge allt för att uppnå sina mål var en självklarhet, blev början på ett nytt projekt: En ny utbildning, och en Naprapatklinik. För kunde Johan inte spela, kunde han i alla fall hjälpa andra som begränsades av smärta – som Naprapat och expert på kroppen.

Det som började med två personer i en 48 m2 källarlokal har i dag blivit till flera Naprapatkliniker med akademisk pondus och djupgående kompetens. Här jobbar vi med idrottare på yttersta elitnivå och har flertalet internationella landslagsuppdrag. Samtliga du träffar på Muskelcentrum är legitimerade naprapater – men vi stannar inte när vår utbildning är fullgjord. Precis som att vi kommer utmana och uppmana dig på vägen mot dina mål jobbar vi kontinuerligt på att bli bättre i dag än vad vi var i går. Det är just värdegrunden om att ständigt utvecklas som har varit receptet på vår succé, och så har vi tänkt att fortsätta.

Naprapater i Uppsala

Josef Karlsson

Leg. Naprapat
018291500
Josef@muskelcentrum.se

Erik Ohlsson

Leg. Naprapat
018-29 07 02
Erik@muskelcentrum.se

Johan Söderström

Leg. Naprapat
VD och grundare
018-29 07 01
Johan@muskelcentrum.se

Axel Söderlund

Leg. Naprapat
018-29 12 32
Axel@muskelcentrum.se

Jacob Branzell

Leg. Naprapat
018-23 07 05
Jacob@muskelcentrum.se

Evelina Angrén

Examinerad Naprapat
Leg. tjänstgörande
018 - 26 03 00
Evelina@muskelcentrum.se

Jimmy Petersson

Examinerad Naprapat
Leg. tjänstgörande
018-800 10 52
Jimmy@muskelcentrum.se

Nicklas Hellborg

Leg. Naprapat
018-23 37 03
Nicklas@muskelcentrum.se

Petter Isaksson

Leg. Naprapat
018-10 17 03
Petter@muskelcentrum.se

Aziz Darvishian

Examinerad Naprapat
Leg.tjänstgörande
018-101750
Aziz@muskelcentrum.se

Viktor Nilsen

Ex. naprapat
Leg. tjänstgörande
018-800 10 51
Viktor@muskelcentrum.se

Titti Ederot Magnusson

Leg. Naprapat
Föräldraledig
018-23 83 10
Titti@muskelcentrum.se

Emma Kosterbärg

Leg. Naprapat
018 - 23 02 85
Emma@muskelcentrum.se

Cornelia Ek-Uvelius

Leg. tjänstgörande
018-800 10 56
Cornelia@muskelcentrum.se

Sofia Nygren

Leg. Naprapat
018-800 10 53
sofia@muskelcentrum.se

Naprapater i Gävle

Sophie Schelin

Leg. Naprapat
026-200 71 92
Sophie@muskelcentrum.se

Robert Sandström

Leg. Naprapat
Föräldraledig tom 31 aug 2020
026-200 71 91
Robert@muskelcentrum.se

Anders Stenström

Leg. Naprapat
026-200 71 94
Anders@muskelcentrum.se

Naprapater i Sigtuna

Christian Bure

Leg. Naprapat
08-755 01 28
Christian@muskelcentrum.se

Oskar Widlund

Leg. Naprapat
08-755 00 59
Oskar@muskelcentrum.se

Naprapater i Västerås

Daisy Alarcon

Leg. Naprapat
021-444 13 01
Daisy@muskelcentrum.se

Ebba Immelsjö

Examinerad Naprapat
Leg.tjänstgörande
021-444 13 05
Ebba@muskelcentrum.se

Niclas Ericsson

Examinerad Naprapat
Leg. tjänstgörande
021-444 13 03
Niclas.ericsson@muskelcentrum.se

Alen Manovic

Examinerad Naprapat
Leg. tjänstgörande
021-444 13 04
Alen@muskelcentrum.se